48 AIRSOFT RAJ KESZTHELY

 

keresztezés

Az ajtó két oldaláról indulva szinte egyenes vonalban futnak az ajtón át a szoba szemben lévő falaihoz. A két behatoló indulása között egy pillanatnyi időnek kell eltelnie az ütközés elkerülése érdekében.

1

Hurok

Behatoláskor az ajtónyílásba érve az indulási oldalad felé eső sarok irányában fordulva haladsz tovább a szobában.

2

Kevert

Ha a csapat a bejárat egyik oldalán helyezkedik el, akkor behatoláskor az első ember keresztez, a második hurkol, a harmadik ismét keresztez, stb. stb. (vagy éppen fordítva).

3

7.

Szobába

behatolás

kivitelezése

A behatolás módját és a behatolási pontot az osztag vezetője határozza meg. A behatolás során gondoskodni kell a behatoló osztag hátának védelméről. Ezt a feladatot egy külső biztosító/támogatóegység is elláthatja, vagy a behatoló osztag egy vagy több katonája. Miután a behatoló osztagmegfelelően megközelítette a behatolási pontot, az osztag minden tagja némán, kézjelekkel jelzi, hogy készen áll a behatolásra.

Az egység parancsnoka megadja a jelet a behatolásra. A behatolás során a szobába belépő első személy, általában az Egyes, mindig a veszélyesebb irányba indul egészen az első sarokig, ahol megáll és fedezi szektorát. Az alábbi képeken ez jobbra történik, mivel ez a szoba távolabbi, veszélyesebb vége.
Közvetlenül az Egyes után lép a szobába a Kettes, aki a szoba rövidebb fala mellett halad alegközelebbi sarokig, ahol megáll, befordul a szoba közepe felé, és fedezi szektorát. Fontos, hogy az Egyes és Kettes szinte egyszerre lépjenek a szobába, majd belépés után egymássalellentétes irányban mozogjanak, hogy megosztják az ellenség figyelmét, így azok nem tudnak megfelelő időben reagálni.

A Hármas és Négyes nem hatol be közvetlenül a Kettes után, hanem várnak kb. 1 másodpercet. Ezzel elérik, hogy az ellenség már nem az ajtót, hanem a már behatolt, mozgásban lévő két embert figyeli, így a Hármas és Négyes viszonylag észrevétlenül hatolhat be a szobába. Behatoláskor az Egyes és a Hármas valamint a Kettes és a Négyes a szobában ugyanarra az oldalra mennek, és megállnak az ajtó két oldalán. Innen tűz alá vehetik a még felbukkanó ellenséget. Ez a felállás biztosítja, hogy az osztag az egész szobát ellenőrzése alatt tartja, és nem kerülhetnek kereszttűzbe.

4

5

6

Ötemberes behatolás

Kiindulóhelyzetben az osztag az ajtó kilincs felőli oldalán sorakozik fel. Az Egyes hasal vagy guggoló pozícióban van, a Kettes fedezi Egyest és az ajtó túloldalát. Az osztag vezetője, a Hármas, középen foglal helyet a formációban, és jelen helyzetben a folyosót, vagy a ház külső falát biztosítja. A Négyes a jobb oldalt fedezi, míg az ötös hátrafelé figyel. (7. ábra)

7

Amíg a Kettes az ajtót fedezi, a fekvő vagy guggoló pozícióban lévő Egyes kinyitja az ajtót. Ha nincs azonnal felmerülő ellenállás, a Kettes bedob egy villanógránátot.

8

A robbanás után Egyes lép be először és a szoba jobb felét tisztítja meg. Közvetlenül követi őt Kettes, és behatolás után a szoba bal felét biztosítja. Négyes és Ötös kívülről fedez és felkészül a behatolásra.

9

A szoba megtisztítása során Egyes a jobb-távoli sarokba mozog, miközben a szemben lévő sarok irányába céloz. Kettes a bal-közeli sarok irányába mozog, míg a szemben lévő falra céloz. A távolabbi bal sarkot a „senki földjének” nevezik.

10

Egyes a jobb-távoli sarokba megy, és a senki földjére céloz. Kettes a bal-közeli sarokba mozog és a senki földjére céloz. Négyes a közeli-jobb sarokba megy, ő fedezi a magasabb területeket, pl. erkély, ablak, az Ötös behatolás után az ajtót fedezi. Az osztag vezetője az utolsó, aki behatol a szobába.

11

8.

Folyosó

megtisztításának

technikái

Folyosóról több irányba is nyílhatnak ajtók, így a veszélyforrások hatványozottan jelentkeznek Ezért ez az egyik legveszélyesebb épületen belüli művelet. Ilyen helyzetben a legfontosabb a hátunkmaradéktalan biztosítása.Mozgás keskeny, kanyargós folyosón – Szerpentin alakzat A középen haladó, az Egyes, biztosítja az első szektort, feladata a távolban feltűnő ellenség leküzdése. A kicsit hátrébb jobbra illetve balra haladó emberek, a Kettes és Hármas, feladata a szárnyak fedezése illetve a közelebbi folyosón valamint az ajtókban felbukkanó ellenségek leküzdése. A hátul haladó Négyes a meglepetés elkerülése végett a csapat hátának biztosítását látja el.

12

12. ábra: Haladás keskeny folyosón szerpentin alakzatban

Mozgás széles folyosón – mozgó T alakzat A jobb (Egyes) és bal (Kettes) oldalon haladó ember fedezi a vele szemben, az ellentétes oldalon lévő ajtókat, a középen haladó (Hármas) a távolabb felbukkanó ellenséget küzdi le, míg Négyes a hátrafelé figyel.

13

13. ábra: Haladás széles folyosón mozgó T alakzatban

9.

Továbbhaladás

T-elágazásnál

A T „szára felől”:

Első verzió: Ilyen helyzetben a folyosó egyik fala mellett haladó szakasz az elágazáshoz közeledve ketté oszlik. Ha a szakasz 5 emberből áll, akkor abból kettő átmegy a folyosó túloldalára. A kettéosztott szakasz mindkét fele önmagához képest a folyosó túloldala felőli sarkot fedezi, miközben megközelíti az elágazást. Ha elérte azt, az élen haladó katonák feladják korábbi fedező helyzetüket és támadó helyzetet vesznek fel. Egy előre megbeszélt jelre az élen haladó katonák a saroknál hurkolva befordulnak, őket a második emberek közvetlen közelről, követik és a sarkon befordulva zártan mellettük-mögöttük haladnak, így az egész alakzat egyszerre befordul a sarkon két irányba fedezve. A parancsnok hátra marad, és hátrafelé fedez.

14

Második verzió:

15

Ha az osztag T elágazásoz ér, szerpentin alakzatot vesz fel. Az elágazáshoz érve a csapat két darab két fős részre szakad. Az Egyes és Kettes a folyosó bal, a Hármas és Négyes a folyosó jobb oldalára csoportosul. Az Egyes és Hármas a sarok felé mozog, ügyelve a helyes technikára. Leguggolva, vagy lehasalva kinéznek, majd társaiknak jelt adva fedező helyzetbe kifordulnak a folyosón balra, illetve jobbra. Így fedezik a folyosó közeli szektorait. Ezzel egyidőben a Kettes és Négyes előre halad, majd ők is befordulnak balra, illetve jobbra és fedezik a folyosó távolabbi szektorait. Ha minden tiszta, a csapat visszaáll a megfelelő formációba és folytatja útját a meghatározott irányba.

 

 

 

A „T” kalapja felől, E elágazás:

A szituáció olyan, mintha egy olyan folyosón kellene továbbhaladni, aminek a közepén egy nagyobb ajtónyílás van.

Első verzió:

Ekkor az Egyes (elől haladó) a saroknál kikémlel, és ha tangót lát, megszünteti a fenyegetést. Ha nem, akkor térdelő pozíciót vesz fel, és biztosítja a sarkot, amit épp most derített fel. A sorban a második ember átmegy a nyílt területen, és a túloldalon hagy elég helyet a csapat többi tagjának is. Ha a Kettes átment, a továbbiakban ő biztosítja az egyenes irányt. Ahogy az Egyes megadja a jelet a következő ember is átmegy, és a túloldalról segít az Egyesnek biztosítani a nyílt terepet. A csapat egyesével átkel a nyílt terepen. Ha az Egyes is átjutott, felveszi a pozícióját a sor elején, és indul tovább az „őrjárat”.

Második verzió:

16

Ha az osztag T elágazásoz ér, szerpentin alakzatot vesz fel, majd két darab két fős részre szakad. A szélen lévő Hármas (vagy Kettes, az elágazásnak megfelelően) fejlődjön fel az elől lévő Egyes mellé. Majd a Hármas (vagy Kettes) a sarok felé mozog, és leguggolva, vagy lehasalva kinéz. Ha tiszta, jelt ad, mire az Egyes is kifordul mellé és fedezik a folyosó közeli és távoli szektorait. Ha tiszta, az Egyes átmozog a túloldalra, és onnan biztosítja a folyosót. Ezután a hátul maradt és folyamatosan előre illetve hátra fedező Kettes (vagy Hármas) és Négyes tartva a formációt előre halad. Ha az elágazást elhagyják, a Hármas (vagy Kettes) átmozog, majd az Egyes visszaáll a formációba. A Hármas befordul balra (illetve jobbra), fedezi a folyosó távolabbi szektorait, majd ő is visszaáll a formációba. Ha minden tiszta, a csapat folytatja útját a meghatározott irányba, a megfelelő formációban.